Emniyet-Yargı hattındaki krizde yeni gelişme: Kritik soruşturmaları yürüten polis şefleri de dahil edildi

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturmanın ardından Ankara Emniyeti’ndeki yaşanan kriz sırasında, şu an kritik soruşturmaları yürüten üst düzey Emniyet mensuplarının da isminin yer aldığı Kemalettin Özdemir iddianamesi hazırlandı. İddianamede iddialarına yer verilen isimlerden biri “FETÖ uzmanı” kartvizitiyle bilinen Çetin Acar. Diğeri ise 2020’de hayatını kaybeden ve “İfadem işkence altında alındı” diyerek suç duyurusunda bulunan Haluk Tözüm.

Ayhan Bora Kaplan davasının M7 kodlu gizli tanığı Serdar Sertçelik‘in iddialarının ardından Ankara’da güvenlik bürokrasisi ve yargı hareketlendi. İddialardan hemen sonra, yargı kulislerinde Süleyman Soylu‘ya yakın olduğu belirtilen Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz re’sen soruşturma başlattı.

Sözcü’den Can Bursalı’nın haberine göre, soruşturma sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse, soruşturmayı Kaçmaz’dan aldı, bir başka başsavcı vekili görevlendirildi. Soruşturmanın sonucunda, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ve aynı şubede görevli Ufuk Gültekin ile birlikte toplam 8 kişi tutuklandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “darbe girişimi” dediği iddialarla ilgili, ne savcılık soruşturmasında ne de tutuklama kararında bu yönde bir ifade kullanılmadı. Tam da bu soruşturma yürürken, 2018 yılında gözaltına alınıp adli kontrolle serbest bırakılan, kamuoyunda “KÖZ” olarak bilinen Kemalettin Özdemir hakkında iddianame hazırlandı.

Bu iddianame, Sertçelik’in iddialarının ardından başlattığı soruşturmadan alınan Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz’a bağlı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcısı tarafından kaleme alındı. İddianamede, Kemalettin Özdemir hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Özdemir’in FETÖ bünyesinde “Ankara il imamlığı”, Afrika ülke imamlığı”, “Polis Akademisi ve Polis Koleji imamlığı”, “mahrem sorumlu” ve “Emniyet mahrem imamı” gibi görevler yaptığı ve daha sonra örgütten ayrıldığına değinildi. İddianamenin dikkat çeken ayrıntısı ise, şu anda aktif soruşturma yürüten bazı üst düzey emniyet mensuplarının isimlerinin de, tanık ifadeleriyle davaya dahil edilmesi oldu.

Haklarında verilen ifadelerin iddianameye dahil edildiği emniyet mensupları, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün A Takımı’na yakın isimler. 

Mansur Yavaş ifşa etti 

Yerlikaya’ya yakınlığıyla bilinen isimler hakkında iddianameye dahil edilen tanık ifadelerinden biri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, “FETÖ uzmanı kartviziti bastırarak belediyeden maaş alıyor” dediği Çetin Acar. Diğer isim, eski Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu bürokratı Haluk Tözüm. Bank Asya’ya el konulduğu dönemde kritik bir görev alan Tözüm, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra gözaltına alındı.

“İşkenceyle ifade verdim”

Tözüm, 2 Eylül 2016’da gözaltına alındı. İddiasına göre işkence gördü, o şartlarda önüne konulan ifadeyi imzalamak zorunda kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra Kanun Hükmünde Kararname’yle ihraç edilen Tözüm, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu. Tözüm hakkındaki soruşturma takipsizlik kararıyla sonuçlandı.

Kemalettin Özdemir hakkındaki iddianamede, Tözüm’ün “İşkence altında alındı” dediği ifadesinde, şu an kritik soruşturmaları yürüten emniyet mensupları hakkındaki sözlerine yer verildi.

Ancak Tözüm’ün suç duyurusu ve hakkındaki takipsizlik kararından bahsedilmedi. Tözüm, corona virüsün Türkiye’de yayılmaya başladığı 11 Mart 2020’den 20 gün sonra, 1 Nisan 2020’de hayatını kaybetti.

T24’ün Ayhan Bora Kaplan dosyası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ayhan Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında ”suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, ”kasten adam öldürme”, ”nitelikli kasten adam öldürme”, ‘kasten yaralama”, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ”nitelikli yağma”, ”eziyet’, ”suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, ”suç üstlenme” ve ”suçluyu kayırma” suçlarından 1’i ağırlaştırılmış 2’şer kez müebbet ve 169 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN | Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni detaylar: Geliri 1 milyon, arabası 40 milyon TL

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan dosyasına İyi Partili isim de girdi

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’ın yakın adamlarından Tansel Aktan tutuklandı

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’a cinayet soruşturması: “Mahfuz Tatar cinayeti” dosyası yeniden açıldı, 13 kişi gözaltında

TIKLAYIN – Meral Akşener’in iddia ettiği otel, Ayhan Bora Kaplan’ın ifadesinden mi çıktı?

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan ve eski polis müdürlerinden şikâyetçi olan kişinin arabası kurşunlandı: “Asayiş müdürüne 30 bin dolar teslim ettim”

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Firari Barış Kurt, saklandığı yerde yakalandı

TIKLAYIN-Ayhan Bora Kaplan iddianamesinde yok yok: 61 kişiye “silahlı suç örgütü, öldürme, yaralama, eziyet, yağma, şantaj, rüşvet” suçlaması!

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan davası sümen altı edilen soruşturmalardan açıldı: Dosyalar delillere rağmen kapatılmış, takipsizlik kararından sonra fezleke gelmiş

TIKLAYIN – Kaplan davası | Dişleri sökülen Erkan Doğan’ın eski patronu Barış Kurt, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapmış

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’dan “kara para aklama” savunması: Mal varlığımdaki artışın sebebi enflasyondur

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’a bir dava daha

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan’ın savunması: “Emniyette bana Süleyman Soylu’yu sordular, Etçi Umut’un ortağı ben değil, Cumhurbaşkanı Yardımcısıydı”

TIKLAYIN – Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik iddialar nedeniyle 3 emniyet görevlisine soruşturma

TIKLAYIN – Ankara Emniyeti’nde açığa alınan polislerin evlerinde arama başlatıldı

 • TOLGA ŞARDAN YAZDI 
 •  
 • Tutuklanan polis müdürü 22 polisle korunuyormuş: Kaplan soruşturmasında el konulan Rolex’ler sahte çıktı!
 •  
 • Ankara Emniyeti’ndeki “gizli tanık skandalı”nda son gelişmeler: Doktor raporundaki şüphe ve kamerasız odada olanlar
 •  
 • Emniyet’te kaset savaşlarının arkasında neler var?

  Ayhan Bora Kaplan, polis muhbiri oldu mu?

 • Ayhan Bora Kaplan’ın adamının silahına ne oldu?

 • Ayhan Bora Kaplan’ın, Kocaman dönemi bilançosu: 1 dava, 7 takipsizlik

 • İşte Ayhan Bora Kaplan hakkındaki “o” takipsizlik kararı ve sonrasında yaşananlar
 • Kaplan’ın tutuklandığı operasyon sonrasında kapalı kapılar ardında yaşananlar: MİT’ten rapor isteyen Cumhurbaşkanı, Kocaman’a randevu vermedi!
 • Ayhan Bora Kaplan’ın, gözaltına alınmadan önce iki görevlinin yardımıyla VIP’yi kullanarak yurt dışına çıkmaya hazırlandığı ortaya çıktı!

 • Süleyman Soylu ile yakınlığıyla bilinen Ayhan Bora Kaplan gözaltına alındı

 • GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI
 •  
 • Ayhan Bora Kaplan ile ilgili açıklama yaptığı gazetecinin haberini bile engelleten Yargıtay üyesi, engelleyen yargı ve güç savaşları

 • Tapelere bakılmamış, fezleke beklenmemiş, isim tespiti bile yapılmamış: Ayhan Bora Kaplan dosyalarını kapatanlar kimler, hesap sorulacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir