Netanyahu’dan silah sevkiyatı kararına yanıt: “Gerekirse yalnız kalırız”

ABD’nin İsrail’e yüksek infilak gücündeki bomba ve top mermilerini göndermeyi askıya alması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail’in Refah’a kapsamlı bir kara saldırısı başlatması durumunda silah sevkiyatını durduracaklarına yönelik açıklaması tartışılırken Netanyahu, sosyal medya hesabından göndermeli bir paylaşım yaptı.

Konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapmayan İsrail Başbakanı, ülkesinde 5 Mayıs’ta gerçekleştirilen Yahudi Soykırımı (Holokost) anma günündeki konuşmasını sosyal medya üzerinden yeniden paylaştı.

“YALNIZ KALMAMIZ GEREKİRSE, YALNIZ KALIRIZ”

Netanyahu, yaptığı paylaşımda, “Feci Holokost’ta dünyada büyük liderler kenarda öylece durdu. Holokost’un ilk dersi, biz kendimizi korumazsak, kimse bizi korumaz. Eğer ki yalnız kalmamız gerekirse, yalnız kalırız” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden, CNN kanalına verdiği röportajda hem Gazze’deki duruma hem İsrail’in Refah’a kapsamlı bir kara saldırısı başlatması durumunda ABD’nin tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir